Uproszczony wywód przodków:

urodzony:
~1774 ~1764 ~1775 ~1769 ~1762 /z różnych aktów/
ślub:
<1810 Katarzyna Trojanowska prawdopodobnie 1807 jako Michał Kaczmarczyk z Katarzyną Kłosowską
świadek:
1819.01.31 Lipnica (Uniejów,21) /śl. Jana Kłosowicza i Agnieszki Więckowskiej/ ?ojczym młodego??
świadek:
1819.02.01 Lipnica (Uniejów,23) /śl. Jana Goplaka v Balcerczaka i Anny Świętosławskiej dd Stobińskiej/
świadek:
1819.02.20 Lipnica (Uniejów,36) /śl. Piotra Franczaka i Cecyli wdowy po Kowalczyku/
świadek:
1824.08.02 Lipnica (Uniejów,115) /ur. Rocha Wawrzakowicza/
świadek:
1824.12.28 Lipnica (Uniejów,226) /ur. Marcjanny Agnieszki Wieczorek/
świadek:
1825.01.31 Lipnica (Uniejów,13) /śl. Walentego Alexandrowicza i Marianny Pieniążek/
stawiający:
1832.01.10 Krasnodęby(Bełdów,2) /zg. Cecyli Aleksandrowicz zd. Kopankiewicz/
śmierć:
1832.10.20 Krasnodęby(Bełdów,71)
Notatki:
z aktu ślubu Walentego Alexandrowicza i Marianny Pieniążek: w obecności (...) Michała Karczmarkiewicza liczącego lat pięćdziesiąt wuja jego
link: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/jednostka/-/jednostka/1833006
matką Walentego Aleksandrowicza jest Cecylia, w akcie ślubu brak nazwiska, prawdopodobne jest, że Cecylia była siostrą Michała.
Rodzice Cecylii: Mateusz i Konstancja

Z aktu małżeństwa Cecylii (być może tej): rodzice Jan i Brygida -- błędne imiona rodziców?

Na podstawie aktu małżeństwa Cecylii można wnioskować, że urodziła się w 1776 roku (+/- pół roku).
W istocie w 01.10.1775 w Kórniku rodzi się Cecylia Koponka, córka Macieja i Konstancji. Imię Mateusz i Maciej są równoważne, zgadza się także imię matki z tym z aktu zgonu. Najpewniej dane rodziców z aktu małżeństwa Cecylii są zatem błędne, a Cecylia Koponkiewicz urodziła się i brała ślub w Kórniku.

Prawdopodobnie Michał nie był jednak bratem Cecylii, a przynajmniej nie rodzonym. W Kórniku można odnaleźć akty urodzenia rodzeństwa Cecylii - brak jest tam Michała


sprawdzone 1791-1831 - [Wypłaty suchodziennego w cechu młynarskim w Kórniku]
sprawdzone strony 60-142 [Księga wpisu członków do cechu łącznego wszystkich rzemiosł w Kórniku] - https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/jednostka/-/jednostka/1327794

Michał Kaczmarkiewicz. Akt zgonu. 1832.10.20 Krasnodęby(Bełdów,71)
Akt zgonu. 1832.10.20 Krasnodęby(Bełdów,71)

71. Michał Kaczmarkiewicz lat 70.

Krasnodęby. Działo się w Bełdowie dnia dwudziestego drugiego października tysiąc osiemset trzydziestego drugiego roku o godzinie dwunastej w poudnie. Stawił się Walenty Aleksandrowicz lat 30 i Michał Wikliński lat 40 mający, obydwaj okupnicy na Krasnodębach zamieszkali i oświadczyli nam, iż w dniu dwudziestym miesiąca i roku bieżących o godzinie drugiej po północy umarł Michał Kaczmarkiwicz, lat siedemdziesiąc mający, zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Katarzynę z Trojanowskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Kaczmarkiewicza akt ten stawiaiącym przeczytany, przez nas tylko podpisany gdyż ze stawiajacych żaden pisać nie umie.

Michał Kaczmarkiewicz. Świadek w akcie urodzenia Rocha Wawrzakowicza. 1824.08.02 Lipnica (Uniejów,115).
Świadek w akcie urodzenia Rocha Wawrzakowicza. 1824.08.02 Lipnica (Uniejów,115).

115. Lipnica.

Roku 1824 dnia 2 miesiąca sierpnia, o godzinie 3 po południu, przed nami urzędnikiem stanu cywilnego gminy uniejowskiej powiatu wartskiego w województwie kaliskim. Stawił się Mikołaj Wawrzakowicz liczący lat 25, gospodarz w Lipnicy osiadły i okazał nam dziecię płci męskiej, które urodziło się w dniu wczorajszym o godzinie drugiej po południu w domu jego pod numerem 4, oświadczając iż jest spłodzone z niego i Józefy z Mroczkowskich, liczącej lat 24, jego małżonki i że życzeniem jego jest nadać mu imię Roch. Po uczynieniu powyższego oświadczenia i okazania dziecięcia w przytomności Jana Pieniążka liczącego lat 45 i Michała Karczmarkiwicza liczącego lat 50, gospodarzy w Lipnicy osiadłych. Akt niniejszy urodzenia stawiającym został przeczytany i przez nas i oświadczającego, to jest ojca, podpisanym, świadkowie zaś pisać nie umieją.
Teodor Jurkiewicz urzędnik stanu cywilnego gminy Uniejowskiej. /podpis: Wawrzakowicz/

Michał Kaczmarkiewicz. Świadek w akcie urodzenia Marcjanny Agnieszki Wieczorek. 1824.12.28 Lipnica (Uniejów,226).
Świadek w akcie urodzenia Marcjanny Agnieszki Wieczorek. 1824.12.28 Lipnica (Uniejów,226).

226. Lipnica.

Roku 1824 dnia 28 grudnia o godzinie 2 po południu przed nami urzędnikiem stanu cywilnego gminy uniejowskiej powiatu wartskiego w województwie kaliskim. Stawił się Felix Wieczorek liczący lat 36, gospodarz okupnik w wsi Lipnicy osiadły i okazał nam dziecię płci żeńskiej, które urodziło się dnia 26 o godzinie piątej rano, miesiąca bieżącego i roku w domu jego pod numerem 19 w wsi Lipnicy, oświadczając iż jest spłodzone z niego i Cecylii z Dobczyńskich, liczącej lat 34, jego małżonki i że życzeniem jego jest nadać jej imiona Marcjanna Agnieszka. Po uczynieniu powyższego oświadczenia i okazania dziecięcia w przytomności Szymona Wojciechowskiego liczącego lat 62, majstra stelmacha w mieście Uniejowie zamieszkałego, tudzież Michała Karczmarkiewicza liczącego lat 60 w wsi Lipnicy osiadłego, akt niniejszy urodzenia stawiającym został przeczytanym, a przez nas tylko podpisany ponieważ żaden z wyżej wymienionych pisać nie umie.
Teodor Jurkiewicz urządnik stanu cywilnego gminy uniejowskiej.

Michał Kaczmarkiewicz. Świadek w akcie ślubu Walentego Alexandrowicza i Marianny Pieniążek. 1825.01.31 (Uniejów,13)
Świadek w akcie ślubu Walentego Alexandrowicza i Marianny Pieniążek. 1825.01.31 (Uniejów,13)

13. Lipnica.

Roku 1825 dnia 31 miesiąca stycznia, przed nami urzędnikiem stanu cywilnego parafii Uniejów powiatu wartskiego w województwie kaliskim stawili się Walenty Aleksandrowicz, młodzian mający podług złożonej przed nami metryki wyjętej z ksiąg kościoła parafii Uniejów lat 20, przy rodzicach dotąd zostający w asystencji ojca swego Antoniego Aleksandrowicza w Lipnicy osiadłego i matki swojej Cecylii, tudzież Panna Marianna z Pieniążków dowodząca złożoną przed nami metryką wyjętą z ksiąg kościoła parafii Niewiesz iż skończyła rok 17 wieku swego, która w domu rodzicielskim zostaje, w asystencji ojca swego Jana Pieniążek także z Lipnicy i matki Marianny. Strony stawiające żądają abyśmy do ułożonego między nimi małżeństwa przystąpili, którego zapowiedzi uczynione były przed drzwiami naszego domu gminnego, to jest pierwsz dnia 16 stycznia, druga dnia 23 tegoż miesiąca, roku bieżącego, o godzinie dwunastej w południe. Gdy o żadnym tamowaniu rzeczonego małżeństwa uwiadomieni nie zostaliśmy, a rodzice niniejszym na obchód małżeńśtwa zezwalają, przychylając się zatem do żądania stron, po przeczytaniu wszystkich wyżej wspomnionych papierów i działu 6go w tytule o małżeństwie, zapytaliśmy się przyszłego małżonka i przyszłej małżonki czyli chcą połączyć się z sobą związkiem małżeńskim? Na co gdy każde z nich oddzielnie odpowiedziało iż taka ich jest wola ogłaszamy w imieniu prawa iż Walenty Aleksandrowicz i Panna Marianna z Pieniążków są połączeni z sobą węzłem małżeństwa. Czego spisaliśmy akt w przytomności Franciszka Aleksandrowicza mającego lat 25 w obowiązkach ekonoma w Woli Swinieckiej zostającego, a brata jego i Michała Karczmarkiewicza, liczącego lat 50, wuja jego w Lipnicy osiadłego, tudzież Stanisława Rybarkiewicza, liczącego lat 50 i Andrzeja Kopczyńskiego liczącego lat 52 w Lipnicy osiadłych. Akt niniejszy zostł stawiającym przeczytany, przez nas i przez Franciszka Aleksandrowicza podpisany, że te inne w akcie wyrażone osoby pisać nie umieją.
Teodor Jurkiewicz urzędnik stanu cywilnego. /podpis Franciszek Alexandrowicz/

Michał Kaczmarkiewicz. Stawiający w akcie zgonu Cecylii Aleksandrowicz. 1832.01.11 Krasnodęby (Bełdów,2).
Stawiający w akcie zgonu Cecylii Aleksandrowicz. 1832.01.11 Krasnodęby (Bełdów,2).

2. Cecylia Aleksandrowa lat 57.

Krasnodęby. Działo się w Bełdowie dnia 11 stycznia 1832 roku o godzinie 9 z rana. Stawili się Szymon Leśniewicz lat 50, Michał Karczmarkiewicz lat 63 mający, gospodarze obydwaj z Krasnodębów i oświadczyli iż w dniu 10 bieżącego miesiąca i roku, o godzinie dziewiątej z rana umarła Cecylia Aleksandrowiczowa z Krasnodębów lat 57 mająca. Córka Mateusza i Konstancji małżonków Kopankiewiczów. Zostawiwszy po sobie owdowiałego męża Antoniego Aleksandra w Krasnodębach. Po przekonaniu się naoczenie o zejściu Aleksandrowej, akt ten stawiającym przeczytany, przez nas tylko podpisany, gdyż stawiających żaden pisać nie umie.

Michał Kaczmarkiewicz. Akt ślubu Jana Kłosowicza, syna Jana i Katarzyny Trojanowskiej.
Akt ślubu Jana Kłosowicza, syna Jana i Katarzyny Trojanowskiej.
21. Lipnica.
Roku 1819 dnia 31 miesiąca stycznia przed nami urzędnikiem stanu cywilnego gminy uniejowskiej w obwodzie i województwie kaliskim stawił się Jan Kłosowicz, młodzian mający podług złożonej przed nami metryki wyjętej z ksiąg kościoła parafialnego wsi Solca lat 28, który w tejże wsi Lipnicy w domu rodzicielskim zostaje z niegdy Sławetnego Jana i Katarzyny z Trojanowskich Kłosowiczów w wsi Borowie w powiecie gnieźnieńskim mieszkających syn. Stawiła się także Agnieszka Więckowska panna mająca lat 23 podług złożonej przed nami metryki wyjętej z ksiąg kościoła parafialnego wsi Brzeczka, która w domu rodzicielskim zostaje, z niegdyś Mikołaja już zmarłego i Magdaleny Więckowskich w wsi lipnicy okupników na gospodarstwie zamieszkalnych córka. Strony stawiające żądają abyśmy przystąpili do obchodu ułożonego między niemi małżeństwa, którego zapowiedzi wyszy przed głównemi drzwiami naszego domu gminnego, to jest: pierwsza dnia trzeciego stycznia, druga dnia dziesiątego tegoż miesiąca o godzinie dwunastej w niedzielę. Coby żadne tamowanie przeciw rzeczonemu małżeństwa nie zaszło, my przejrzawszy wymienione akta z których okazuje się iż formalności jakich prawo wymaga zachowane zostały, przychylając się do ??????? żądania, po przeczytaniu ????? świadkom wszystkich wyżej wyrażonych ?????? jako też działu szóstego kodeksu napoleona w artykule o małżeństwie zapytaliśmy przyszłego małżonka i przyszłem małżonki; czyli chcą pobrać się z sobą? Na co gdy każde z nich oddzielnie odpowiedziało, iż taka ich jest wola, oświadczay w imieniu prawa, iż Jan Kłosowicz młodzian i Agnieszka Więckowska Panna są połączeni z sobą węzłem małżeństwa. Tego wszystkiego spisaliśmy akt w przytomności xx Antoniego Aleksandrowicza liczącego lat 60 i Stanisława Rybarkiewicza liczącego lat 40 tudzież Teodora Aleksandrowicza liczącego lat 32 i Michała Kaczmarkiewicza liczącego lat 42 okupników i gospodarzy wszystkich czterech na swych gospodarstwach zamieszkalnych w tejże wsi Lipnicy. Akt niniejszy stawiającym został przeczytany i przez nas i świadków dwóch to jest Antoniego i Teodora Aleksandrowiczów podpisany, drugich zaś dwóch pisać nieumieją. Teodor Jurkiewicz sprawiający obowiązki urzędnika stanu cywilnego. Podpisy: Antoni Alexandrowicz Teodor Alexandrowicz.

Michał Kaczmarkiewicz. Akt ślubu Piotra Franczaka i Cecylia Kowalczykowa
Akt ślubu Piotra Franczaka i Cecylia Kowalczykowa
36. Lipnica.
Roku 1819 dnia 20 miesiąca lutego. Przed nami Urzędnikiem Stanu Cywilnego Gminy Uniejowskiej w Obwodzie i Województwie Kaliskim stawił się prawcowity Piotr Franczak wdowiec liczący podług złożonej przed nami metryki wyjętej z ksiąg kościoła parafialnego z wsi Topoli lat 34 w wsi Lipnicy w służbie zostaje z niegdyś Antoniego i Marianny Franczaków obojga małżonków w wsi Kozubach gospodarzy zamieszkalnych - Syn. Stawiła się także Cecylia Kowalczykowa, wdowa licząca lat 40 w wsi Lipnicy na komornym mieszcząca się mająca męża Jakuba Kowalczyka już zmarłęgo, którego sepultury składa wyjętą z ksiąg kościoła Szadku(?). Strony Stawiające żądają abyśmy przystąpili do obchodu ułożonego między nimi małżeńśtwa, którego zapowiedzi wyszły przed głównemi drzwiami naszego domu gminnego, to jest pierwsza dnia 31 miesiąca stycznia, druga dnia 7 miesiąca lutego o godzinie dwunastej w niedzielę. Gdy o żadnym tamowaniu rzeczonego małżeńśtwa uwiadomieni nie zostaliśmy, my przyjrzawszy wymienione akta, z których okazuje się, iż formalności jakich prawo wymaga zachowane zostały, przychylając się do namienionego żądania po przeczytaniu stronom i świadkom wszystkich wyżej wyrażonych papierów jako też działu szóstego Kodeksu Napoleona w tytule o małżeństwie, zapytaliśmy się przyszłego małżonka i przyszłej małżonki czyli chcią pobrać się z sobą? Na co gdy każde z nich oddzielnie odpowiedziało, iż taka ich jest wola; oświadczamy w imieniu prawa iż pracowity Piotr Franczak wdowiec z Cecylią Kowalczykową wdową są połączeni z sobą węzłem małżeństwa. Tego wszystkiego spisaliśmy akt w przytomności Marcina Dybczyńskiego liczącego lat 53 i Stanisława Rybarkiewicza liczącego lat 40, tudzież Michała Kaczmarkiewicza liczącego lat 43 i Kacpra Januszewskiego liczącego lat 30 okupników i gospodarzy w wsi Lipnicy osiadłych i zamieszkalnych. Który stawiąjącym przeczytany został i przez nas tylko ponieważ żaden z wyżej wymienionych pisać nie umie podpisanym. Teodor Jurkiewicz sprawiający obowiązki urzędnika stanu cywilnego.


geneal.pl © 2022
Strona wygenerowana w 11,9ms. Zapytań do SQL: 45